Pierwsze kroki w Polsce

Życie osoby przeprowadzającej się do Polski bardzo się zmienia, człowiek musi przyzwyczaić się do nowego kraju, ludzi, języka, tradycji, obyczajów oraz zasad i reguł. 

 

Służba zdrowia w Polsce

Jednym z zaskoczeń w Polsce może być trochę inny sposób działania systemu ochrony zdrowia. Obywatele Polski leczą się za darmo w szpitalach i przychodniach, ponieważ płaci za nich NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Tak samo obywatele innych krajów Unii Europejskiej, o ile mają EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Jeśli jednak obcokrajowiec z kraju spoza UE lub nie posiadający EKUZ przyjdzie do lekarza, czeka go niemiła niespodzianka. Nawet przy zwykłym przeziębieniu konieczne będzie zapłacenie za wizytę oraz niezbędną opiekę lekarza. Nie są to małe kwoty, zwłaszcza z punktu widzenia osoby, która niedawno przyjechała do nowego kraju i dopiero się w nim próbuje odnaleźć.

Jak uniknąć dodatkowych kosztów?

Jedynym sposobem na uniknięcie tych opłat jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Jest na to kilka sposobów. Po pierwsze, pracując na umowę o pracę ubezpieczenie zdrowotne opłaca twój pracodawca. W takim wypadku możesz korzystać z systemu ochrony zdrowia na takich samych zasadach, jak obywatele polscy. Drugi sposób jest dla osób z Kartą Polaka, którzy są dodatkowo studentami uczelni wyższej. Wtedy należy się zgłosić do NFZ, a ubezpieczenie zdrowotne opłaca twoja uczelnia.

A jeżeli nie pracuję na umowę o pracę i nie mam Karty Polaka?

Na szczęście jest na to rozwiązanie.

Możesz ubezpieczyć się w prywatnej firmie ubezpieczeniowej, których na rynku jest sporo. Nazywa się to ubezpieczeniem kosztów leczenia cudzoziemca. Za stosunkowo nieduże pieniądze możesz kupić takie ubezpieczenia i cieszyć się spokojem. 

Jednak należy bardzo uważnie wybrać firmę, od której kupuje się takie ubezpieczenie. Na rynku jest wiele podmiotów, często oferujących bardzo atrakcyjne cenowo polisy. Jednak wiele z tych ubezpieczeń nie obejmuje części problemów zdrowotnych lub trudno jest uzyskać świadczenie od ubezpieczyciela, gdy coś się nam stanie. Osobiście polecam zrobić to przez Internet za pomocą strony www.clicket.pl, ponieważ cały proces trwa 5 minut i można to zrobić w języku rosyjskim. Dodatkowo, ubezpieczenie zapewnia pełną ochronę nie tylko w Polsce, ale również innych krajach Strefy Schengen.