<< powrót

Koniec studiów - co dalej z ubezpieczeniem?

Niektóre z przywilejów uczniów i studentów to możliwość zdobywania wiedzy, różnego rodzaju ulgi i rabaty lub specjalne oferty. 

Dodatkowo uczniowie oraz studenci mogą korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Pełnoletnia osoba będzie objęta bezpłatną opieką zdrowotną jako członek rodziny do momentu zakończenia nauki (jeżeli to nastąpi przed 26 urodzinami). 

Co w przypadku studentów powyżej 26 roku życia? Jak długo obowiązuje ubezpieczenie po ukończonych studiach? Gdzie można zapewnić sobie dalszą ochronę?

Jak długo trwa ubezpieczenie zdrowotne?

Zasada jest prosta- jeżeli nie jesteś ubezpieczony, to musisz płacić za wszystkie świadczenia. Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego umożliwia, już od dnia zgłoszenia, korzystanie nieodpłatnie z opieki zdrowotnej, a więc m.in. wizyt lekarskich, badań, rehabilitacji czy leczenia szpitalnego. Jeżeli student zostanie zgłoszony jako członek rodziny, to z automatu może korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego rodzica.
Co istotne, ubezpieczona osoba ma obowiązek zgłoszenia do tego ubezpieczenia wszystkich tych członków rodziny, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczeń. Innymi słowy – rodzic ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia swoje dziecko. Z reguły ustanie możliwości korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych upływa po 30 dniach od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia. Wyjątkiem od tego są studenci.
Jak długo student ma ubezpieczenie zdrowotne?

 

Ubezpieczenie zdrowotne studenta

Student po ukończeniu 26. roku życia nie może być już zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodziców. Co może wtedy zrobić?
Studenta, który ukończył 26 rok życia lub nie podlega ubezpieczeniu z innego tytułu, do ubezpieczenia może jeszcze przez rok zgłosić uczelnia, w której się uczy. O to, żeby uczelnia zgłosiła studenta do ubezpieczenia w NFZ, występuje sam zainteresowany. Na takie rozwiązanie musi się zgodzić uczelnia. Student studiów zaocznych może także zarejestrować się jako bezrobotny w urzędzie pracy. Student studiów dziennych może oczywiście podjąć pracę, natomiast będzie to ciężkie do pogodzenia z studiami. Istnieje również opcja wykupu dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Najmniej korzystną opcją jest wykupienie ubezpieczenia prywatnego. Jeżeli student będzie chciał powrócić w przyszłości do ubezpieczenia społecznego, to zostanie mu naliczona kara za przerwę w składkach.
Ubezpieczenie zdrowotne po ukończonych studiach nie upływa z dnia na dzień, ale po 4 miesiącach (art. 67 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych). Warto w międzyczasie zastanowić się, co dalej. Jako stowarzyszenie studentów gorąco polecamy rozwiązanie jakie wprowadziliśmy w tym roku, portal Clicket. Umożliwia on zakup ubezpieczenia w 5 minut- bez zbędnych formalności. Dzięki temu, nawet po zakończeniu studiów możesz cieszyć się spokojem o swoje bezpieczeństwo.