Ile może kosztować leczenie w Polsce?

Z roku na rok coraz więcej osób przyjeżdża do Polski z zagranicy.  Najczęściej szukają oni pracy lub chcą rozpocząć studia.

Jak wygląda ich ubezpieczenie? Kto pokrywa koszty leczenia?

 

Obywatele państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego

W przypadku obywateli państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego nałożony jest wymóg posiadania ubezpieczenia kosztów leczenia. Jest to warunek konieczny uzyskania wizy krajowej. Ubezpieczenie to powinno wynosić minimum 30 000 euro oraz być ważne przez okres całego pobytu na terenie Polski. Musi także pokrywać „wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią”.

Koszty leczenia w Polsce jednymi z najwyższych w Europie

Zgodnie z wyliczeniami, Polska znajduje się na 8 miejscu w Europie pod względem wysokości kosztów leczenia. Tańszych jest aż 37 państw. Co ciekawe, doba w 5-cio gwiazdkowym hotelu jest aż o 30% tańsza niż jedna noc spędzona w polskim szpitalu. 

Jakie są zatem standardowe koszty leczenia w Polsce? 

Weźmy za przykład złamanie nogi. Przyjazd do szpitala karetką to 400 zł, a zdjęcie radiologiczne to 50 zł. Założenie opatrunku gipsowego na nogę będzie kosztowało 70 zł. Następnie porada lekarska oraz zdjęcie szwów podnosi koszty o 60  zł. Łącznie złamanie nogi w Polsce może kosztować 580 zł. Musimy jednak pamiętać, że są to średnie koszty związane jedynie z opatrzeniem rany. Statystycznie złamania w obrębie kończyny dolnej to całkowity koszt 4576 zł. 

A co z chorobami, które mogą przytrafić się każdemu, nawet najbardziej ostrożnemu? Są one znacznie wyższe. Trzydniowe leczenie udaru mózgu to średni koszt w wysokości 4004 zł, natomiast leczenie zapalenia płuc to 1924 zł.